Vuka Karadžića 3a, 14000 Valjevo, Srbija
014/224-735, 232-644
info@vipos.edu.rs

Informacije o upisu na osnovne strukovne studije

Srednjoškolci, bliži se vreme velikih odluka! Državna Akademija sa tradicijom dugom 45 godina, prvi je korak do uspešne karijere i pravi izbor za Vas!

Zašto da studiraš na našoj Akademiji?

• Državna visokoškolska ustanova
  • Tradicija duga 45 godina
  • Studiranje na teret budžeta
  • Praktično primenjiva znanja
  • Master studije
  • Studije na daljinu

Studijski programi

Kliknite na željeni studijski program kako bi saznali detalje:

Studije na daljinu

I ove školske godine Akademija upisuje studente na akreditovane studije na daljinu, studijski program Poslovna ekonomija sa tri modula: Finansije, bankarstvo i osiguranje, Marketing, trgovina i turizam, i Računovodstvo, revizija i porezi

Studije na daljinu su idealne za zaposlene studente i studente koji imaju prebivalište daleko od Valjeva.

Prednosti studija na daljinu:

• Učenje u vreme kada to studentu odgovara
  • Sav nastavni materijal na platformi za daljinsko obrazovanje
  • Studenti koji studiraju na daljinu oslobođeni su prisustva nastavi
  • Bez dodatnih troškova smeštaja
  • Po završetku studija dobija se ista diploma kao i na klasičnim studijama

Više o studijama na daljinu možete pročitati ovde ili dobiti dodatne informacije putem mail-a: branko.cebic@vipos.edu.rs

Uslovi upisa

Na Akademiju strukovnih studija Zapadna Srbija – odsek VALJEVO – mogu se upisati kandidati koji imaju završenu četvorogodišnju i trogodišnju srednju školu.

Prijemni ispit

Za polaganje prijemnog ispita na studijskom programu Finansije, računovodstvo i javna uprava, i studijskom programu Marketing i menadžment ponuđeno je 4 predmeta od kojih kandidati biraju 2:

• Test opšte informisanosti
  • Poslovna ekonomija
  • Principi ekonomije
  • Informatika

Za polaganje prijemnog ispita na studijskom programu Informacioni sistemi i računarska grafika ponuđeno je 3 predmeta od kojih kandidati biraju 2:

• Matematika
  • Informatika
  • Test opšte informisanosti

Prijemni ispit je obavezan, nezavisno od broja prijavljenih kandidata. Ispit se polaže pismeno u obliku testa i traje 90 minuta.

Prijemni ispit sastoji se od 40 pitanja zatvorenog tipa (po 20 pitanja iz svakog izabranog predmeta). Od ponuđenih odgovora uvek je samo jedan odgovor tačan. Tačni odgovori nose 1,5 poena, a u slučaju pogrešnog odgovora ne dobijaju se negativni poeni. Na prijemnom ispitu maksimalno se može dobiti 60 poena.

Primeri pitanja za polaganje prijemnog ispita nalaze se u INFORMATORU koji se može nabaviti u skriptarnici Odseka.

Primeri pitanja za polaganje prijemnog ispita po predmetima nalaze se i na sledećim linkovima:

Literatura za pripremu prijemnog ispita

1. Test opšte informisanosti
  2. Poslovna ekonomija – Božidar Stavrić, Blagoje Paunović, Petar Bojović, – Poslovna ekonomija za I razred ekonomske škole, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Beograd, 2008. i
    novija izdanja.
  3. Principi ekonomije – Đorđe Mitrović, Biljana Pešalj, Principi ekonomije, udžbenik za prvi razred ekonomske škole, Data Status, Beograd, 2012. i kasnije, Đorđe Mitrović, Principi ekonomije, udžbenik za drugi razred ekonomske škole, Data status, Beograd, 2013. i kasnije.
  4. Informatika – Filip Marić, Računarstvo i informatika 1, udžbenik za prvi razred gimnazije, Klett D.O.O, Beograd, 2019.
  5. Matematika – Udžbenici za srednju školu

Odsek Valjevo će tradicionalno organizovati pripremnu nastavu iz svih navedenih predmeta (kraj maja, početak juna meseca). Termini pripremne nastave će biti blagovremeno objavljeni.

Prijave za pripremnu nastavu su u toku. Prijavite se ovde!

Prijavljivanje kandidata za polaganje prijemnog ispita

Prijavljivanje kandidata na konkurs obavlja se u u prostorijama Odseka Valjevo podnošenjem konkursne prijave i fotokopija sledećih dokumenata:

• svedočanstva svih razreda srednje škole,
  • svedočanstva (diplome) o završnom ispitu,
  • izvoda iz matične knjige rođenih i
  • dokaza o uplati naknade za polaganje prijemnog ispita u iznosu od 5.000 dinara (uplaćuje se na tekući račun br. 840-2114666-27)

Budžetska mesta i školarine

U školskoj 2024/25. godini ASSZS – Odsek Valjevo upisuje 70 budžetskih i 80 samofinansirajućih studenata, koji plaćaju školarinu u iznosu od 72.000 din. Postoji više modaliteta plaćanja: 2, 3, 4 i više rata kao i putem čekova i administrativne zabrane.

Rangiranje kandidata

Nakon obavljenog prijemnog ispita formira se rang-lista kandidata (posebno za svaki studijski program). Kandidati mogu imati maksimalno 100 poena (najviše 40 na osnovu uspeha iz srednje škole i najviše 60 na prijemnom ispitu). Na osnovu rang liste određuje se:

• da li kandidat može biti upisan (mora imati minimalno 30 poena),
  • da li će biti finansiran iz budžeta (ima više od 50 poena i nalazi se na rang listi do broja određenog za upis na budžet)
  • ili će sam plaćati školarinu.

Prilikom upisa primljeni kandidati podnose Studentskoj službi:

• originalna dokumenata (svedočanstva, diplomu srednje škole i izvod iz matične knjige rođenih)
  • dve fotografije formata 4.5 x3.5 cm
  • komplet obrazaca za upis: indeks i 2 ŠV obrasca – 700,00 din.
  • dokaz o uplati školarine (za samofinansirajuće studente)
  • dokaz o uplati Materijalnih troškova – 2500,00 din. (za sve studente)

Sve potrebne informacije možete dobiti: