Istraživačko-razvojni centar

Aktivnosti Istraživačko-razvojnog centra od osnovanja 1994. godine do danas, usmerene su na izradu projekata i realizaciju poslovnih škola, kurseva, obuka i seminara.

Od mnogobrojnih projekata realizovanih za privredu mogu se izdvojiti:

1) Projekti procene vrednosti i strukture kapitala i svojinske transformacije preduzeća, u čemu je IRC tadašnje Više ekonomske škole u periodu 1998. do 2004. godine bio vodeći subjekat na području valjevske opštine, regiona i šire (za preduzeća Valjevoput, Kaolin, Valjevokomerc, Valjevoprojekt, Gradac, Valjevska štamparija, Pivara – Valjevo, Geobiro, Mašinoservis, Agrana, Metal Mionica, Podgorka-agrar, Polet Uroševac, Mladost Štrpce, Novosadaska mlekara, Kombinat aluminijuma Podgorica, Bambi Success Požarevac, HTP Budvanska rivijera itd.)

2) Projekti istraživačkog tipa u kojima su osim nastavnika aktivno učestvovali i studenti škole (PRIKO 95. i 2009. – Istraživanje stanja privrede Kolubarskog okruga, Istraživanje praćenosti medija na području opštine Valjevo, Istraživanje navika u ponašanju potrošača u Valjevu, Korišćenje i stepen zadovoljstva bankarskim uslugama u Valjevu,  Navike u kupovini i ponašanju potrošača, Gde Valjevci kupuju, kako i koliko troše i šta misle o trgovinama u svom gradu, Istraživanje uslova stanovanja u Valjevu – između realnosti i želje, Istraživanje telekomunikacionih tržišta mobilnih operatera u Valjevu, Promene u načinu kupovine i zadovoljstva valjevaca nakon otvaranja velikih supermarketa, Istraživanje stavova potrošača o kupovini domaćih naspram stranih proizvoda itd.)

3) Projekti usmereni na razvoj strukovnih studija i njihovu neophodnu vezu sa potrebama privrede (Model strukovnih studija – MOST, Virtuelno preduzeće – u saradnji sa Nemačkom vladinom organizacijom za tehničku saradnju GIZ, Poboljšanje praktičnih znanja i veština neophodnih za zapošljavanje diplomiranih studenata visokih strukovnih  škola u Srbiji u saradnji sa Leeds Metropolitan University i Berufsakademie Stuttgart University of Cooperative Educations, Uvođenje studija na daljinu – Distance Learning System, Razvoj studijskih programa iz oblasti agroekonomije, ruralnog razvoja i evropskih integracija, Razvoj studijskog programa master studija  kao rezultat istraživanja potreba privrede za veštinama i kompetencijama zaposleniih – diplomaca master strukovnih studija itd. )

4) Poslovne škole, seminari i obuke iz oblasti računovodstva, informatike, engleskog jezika i drugih oblasti (Vođenje poslovnih knjiga za mikro i mala pravna lica, Računovodstvo uz primenu međunarodnih računovodstvenih standarda i fiskalni targenting, Elektronsko podnošenje finansijskih izveštaja Agenciji za privredne registre, Registracija faktura u Centralnom registru u vrednosti, Poslovna škola za osnovno informatičko obrazovanje, testiranja kandidata po ECDL standardu, specijalistički informatički kursevi – Web Design, Photoshop, Access, AutoCad itd.)