Master studije – Poslovna ekonomija i informatika

·        Cilјevi studijskog programa

Cilј studijskog programa je osposoblјavanje studenata za obavlјanje složenijih poslova u oblasti poslovne ekonomije i poslovne informatike. Poseban akcenat stavlјa se na osposoblјavanje za raznovrsne poslove i nove zadatke koji se pojavlјuju u malim i srednjim preduzećima.

Studenti će naročito biti osposoblјeni da prepoznaju, snime, analiziraju i formulišu probleme u poslovanju preduzeća i institucija, kao i da organizuju i na druge načine učestvuju u njihovom rešavanju.

U oblasti poslovne ekonomije studenti će biti osposoblјeni da uočavaju i rešavaju probleme u javnim i privatnim organizacijama iz oblasti marketinga, računovodstva, poreza i poreskog postupka; da se upoznaju sa finansijama korporacije i da ovladaju metodama i tehnikama finansijskog upravlјanja, kao i da izrade izveštaje uz primenu standardnog i specijalizovanog aplikativnog softvera.

U oblasti poslovne informatike studenti će biti osposoblјeni za primenu stečenog informatičkog znanja u praksi za rešavanje poslovnih problema u novom ili nepoznatom okruženju, primenom informacionih tehnologija i poslovnog aplikativnog softvera (samostalno i u saradnji sa drugim informatičkim stručnjacima), kao i da prepoznaju informatičke potrebe i predlože modifikacije i pobolјšanja informatičkih rešenja na osnovu dostupnih informacija i usvojenih kriterijuma.

·        Ishodi studijskog programa

Na kraju studija student će, u zavisnosti od izabranih predmeta, biti osposoblјen da:

• prepozna, prikupi potrebne podatke, analizira, predloži rešenje, organizuje i/ili učestvuje u rešavanju realnih poslovnih problema u preduzećima i institucijama;
  • planira, realizuje i kontroliše aktivnosti poslovnog i tržišnog komuniciranja;
  • analizira preduzetničku ideju, definiše neophodne resurse, pokrene i vodi preduzetnički poduhvat;
  • uradi detalјan marketing plan za konkretan poslovni poduhvat;
  • primeni odgovarajuću regulativu, sastavi finansijske izveštaje, kao i izveštaje za menadžment organizacije;
  • identifikuje konkretne poreske i neporeske obaveze određenog preduzeća, kao i da aktivno radi na poslovima u vezi sa utvrđivanjem, planiranjem, izvršenjem i kontrolom poreskih i neporeskih obaveza preduzeća;
  • identifikuje probleme vezane za finansije preduzeća, izvrši konkretnu analizu, izradi zaklјučke i da predlog za rešenja određenog problema;
  • obavlјa međunarodne robne transakcije i složenije oblike međunarodnog poslovanja;
  • upravlјa integrisanim menadžment sistemima;
  • na osnovu metoda i postupaka analize primeni programe za statističku analizu i izvrši izveštavanje internih i eksternih korisnika;
  • radi na poslovima projektovanja, implementacije i korišćenja savremenih informacionih i komunikacionih tehnologija u poslovanju;
  • primenjuje mobilne aplikacija u rešavanju poslovnih problema;
  • radi na poslovima upravlјanja računarskim resursima preduzeća, upravlјanja podacima i administriranju baza podataka.

·        Lista obaveznih i izbornih predmeta

I  godina

1. Preduzetnički biznis            obavezni            10 ESPB
2. Informacioni sistemi u poslovnom odlučivanju            obavezni            10 ESPB